Ako praktizovať Ashtanga jogu

Účelom tohto blogu je priblížiť vám ako začať s Ashtanga jogou a ako ju praktizovať. V dnešnej dobe nájdete mnoho jogových štúdií. Mám pocit, že už existuje joga na všetko. Na to, aby sme si vysvetlili ako s Ashtanga jogou začať, je potrebné si povedať, čo vlastne táto metóda jogy je.

            Ashtanga joga je systém jogovej praxe založený prevažne na Joga sutrách, ktoré hovoria predovšetkým o tom, že joga je hlavne práca s mysľou prostredníctvom dychu a pohybu (veľmi jednoducho napísané) a jeho precízneho prepájania, inak nazývaného VINYASA. Nesľubuje vám, že budete mať silné telo, schudnete, alebo budete flexibilný a neviem čo ešte všetko. Tieto sľuby a prívlastky sú len moderným marketingom v snahe predať vám jogu ako najlepší nástroj na…. Ako som spomínal, dnes už asi na všetko. Viem ale pochopiť, že dnešného moderného človeka je jednoduché na tieto veci nalákať. Je to systém praxe, ktorý je presne definovaný tak, aby sa ho jedinec učil postupne ako keď sa prváčik učí písať. Dnes nájdete mnoho článkov o tom, čo Ashtanga joga je. Pre koho je teda táto jogová prax určená? Jednoducho povedané pre všetkých, ktorí sa chcú jogu učiť tak, aby ju vedeli praktizovať aj sami, chcú sa jej venovať pravidelne a disciplinovane. Ako spomínam na svojom webe, je to ako keby ste sa učili hrať na hudobný nástroj. Chodíte na hodiny, kde sa učíte hrať od najzákladnejších tónov a spôsobu hrania, až po symfónie, pričom si to vyžaduje denný tréning. Ak by ste hrali len raz za čas, nemožno očakávať, že sa naučíte hrať kvalitne. A tak isto je to aj s jogou. Jednoducho keď sa idete učiť čokoľvek, je to len o tréningu, kde sa občas aj pomýlite, zabudnete, nechce sa vám, a podobne. Je to východná filozofia a tak ako aj iné východné filozofie, vyžaduje si disciplínu.

Dnes, keď sa ľudí pýtam, čo si vlastne predstavujú pod jogou, povedia mi, že veľkú skupinu ľudí, ktorí opakujú po inštruktorovi, napodobňujú ho a zacvičia si tak jeden, možno dvakrát za týždeň. Keď sa ich opýtam, že na čo podľa nich joga slúži, často dostanem odpoveď, že na ohybnosť, silu a flexibilitu. No… viem, že dnes to takto funguje, no toto v rámci Ashtanga jogy nie je pravda. Predcvičované hodiny sú akýsi pozostatok aerobicu alebo hodín v štýle „cvičme v rytme“, kde sa skupina vedia rovnakým tempom. Takto sa tradičná joga učiť nedá. Preto sa vyvinuli systémy jogy ako Power joga a pod., ktoré ale majú vo svojom cvičení prvky západného poznania tela a používajú rôzne obmedzenia tela na udržanie skupiny v bezpečí, keďže inštruktor nemá možnosť dohliadať na bezpečnosť skupiny 20 tich ľudí, o to viac keď je vpredu a predcvičuje. Tieto hodiny sú ale skôr o fyzickom aspekte a sú vhodné pre ľudí, ktorí sa nechcú jogu učiť, ale sa chcú len občas ponaťahovať, zamakať si a podobne. Preto mám aj na svojej stránke napísané, že prístup k učeniu jogy, akému sa venujem ja (tradičné učenie Ashtanga jogy v systéme Srí. K. Pattabhi Joisa), nie je vhodný pre každého a viem odporučiť úžasných inštruktorov týchto západných metód cvičenia.  Tí, ktorí sa chcú ale učiť jogu a naozaj sa jej disciplinovane venovať na skoro dennej báze, sú na mojich hodinách srdečne vítaní. Preto vnímam Ashtanga jogu ako spôsob tradičnej praxe, ktorá nemôže byť komerčná, keďže ide o výučbu. Mne ide o kvalitu poskytovaného vzdelania a praxe a nie o masy ľudí, ktorí ani vlastne nebudú vedieť čo robia a prečo to robia, čo je samozrejme finančne zaujímavejšie pre inštruktora. Ja na hodinách ľuďom vysvetľujem, učím ich, hýbem nimi a dopomáham im (čo nie je jednoduchá práca a musíte v tom mať prax a vedieť, čo a ako), čo zaberie veľa času, je to náročnejšie a zvládnete tak odučiť menej ľudí. Preto sú hodiny a kurzy Ashtanga jogy drahšie ako bežné verejné hodiny, kde sa inštruktor iba postaví, diktuje a predcvičuje (tým nechcem dehonestovať západné prístupy k joge).

Ako teda s jogou začať? Najideálnejším spôsobom je buď chodiť na súkromné hodiny alebo absolvovať začiatočnícky kurz Ashtanga jogy. O týchto spôsoboch mám čo to popísané na svojom webe. Podľa čoho si ale vybrať? Čo sa týka kvality výučby, rozhodne by som sa neriadil cenou. Pozrite si aj štruktúru kurzu a jeho rozsah. Cieľom kurzu má byť jogu vás naučiť a teda po absolvovaní kurzu by ste mali zvládnuť jednoduchú prax prvej série Ashtanga jogy sami. Moje kurzy sa snažím rozvhrnúť tak, aby trvali čo najdlhšie a aj tak mám problém s tým, že sú na môj vkus stále rýchle. Ak sa chcete učiť niečo kvalitne, musí to trvať dlho a učiteľ s vami musí pracovať. To sa nedá urobiť ani za 10 a ani za 20 hodín. Pre mňa je joga niečo viac. Je to filozofia a mám k nej obrovský rešpekt. Na mojich kurzoch sa snažím pracovať s mysľou ľudí a hlavne im zmeniť na jogu náhľad. Považujem za potrebné vysvetliť aj históriu a filozofiu toho, čo sa ideme učiť a prečo sa táto joga tak učí. Čo sa samotnej fyzickej praxe na kurze týka, vždy sa snažím, aby mal kurz čo najviac hodín a prax som tak mohol rozdeliť do menších celkov, pretože mám skúsenosť, že kurz síce trvá kratšie ale za jeden deň sa preberie aj 10 ásan a hneď na druhý ďalších 7 a to je jednoducho nemožné si zapamätať a ešte aj vedieť bezpečne praktizovať. Preto moje kurzy trvajú spravidla cez 40 hodín plus je v cene možnosť prísť aj na verejné „mysore“ hodiny (čítaj ďalej). Teda v prepočte na hodinu sú moje kurzy dokonca lacnejšie ako verejné hodiny. Toto všetko by si ašpirant na jogu mal vedieť pozrieť a spočítať. Ďalej je veľmi dôležité si aj zistiť, kto kurz jogy vedie a aké má skúsenosti a teraz nehovorím len o Ashtanga joge. Z jogy sa stal biznis a cieľom na joge je zarobiť. Ja sa týmto smerom uberať nechcem a ide mi o kvalitu a nie o masovú produkciu akože žiakov a akože učiteľov. O tom ako kurz prebieha a čo všetko naň potrebujete si už povieme až po registrácii na kurz. Sledujte môj web, kde sú aktuálne kurzy vypísané.

Manju Pattabhi Jois ako mi dopomáha na mysore hodine

Čo sa súkromných hodín týka, tie sú určite drahšia záležitosť, zároveň však najideálnejšia forma ako sa začať jogu učiť. Jedna hodina u mňa trvá 90 minút. Na súkromných hodinách sa dá ísť oveľa viac do hĺbky, kde študent pracuje so svojou mysľou, telom a spoznáva seba prostredníctvom praxe. Je to istá forma psychoterapie. Čo sa týka bližších informácii o súkromných hodinách, nájdete ich na mojom webe, alebo mi neváhajte poslať mail a pýtať sa.

Taktiež jee možné tieto dva typy skombinovať a ak ste partia max. 5 ľudí, vieme si dohodnúť akúsi súkromnú výučbu skupiny prostredníctvom kurzu. Cena je spravidla vyššia ako samotný kurz ale nižšia ako súkromné hodiny pre jednotlivca.

Samozrejme, ďalšou z možností sú verejné hodiny, spravidla označované ako „Mysore“ hodiny. Čo to ale znamená ten „mysore“ štýl? Je to spôsob hodiny, ktorý tu na  západe nie je veľmi rozšírený. V princípe ide o to, že každý si na tejto hodine cvičí svoju vlastnú prax Ashtanga jogy (ktorejkoľvek série, ktorú pozná) a to svojim tempom, prevedením, náročnosťou. Pre bežného laika je to celkom neuchopiteľná záležitosť, pretože je zvyknutý na predcvičované hodiny, kde celá skupina opakuje po inštruktorovi. Na „Mysore“ hodinách ale každý vie praktizovať sám. Prakticky to vyzerá tak, že prídete na hodinu, rozložíte si podložku a ak uznáte za vhodné, začnete praktizovať svoju prax v metóde tejto jogy. Inštruktor dohliada nad správnym prevedením vinyás, ásan, dopomáha a hýbe ľuďmi, prípadne individuálne učí, radí a pomáha. Ideálne je, ak na tieto hodiny začnete chodiť až po absolvovaní začiatočníckeho kurzu, kde sa naučíte praktizovať sami jednoduchú verziu prvej série Ashtanga jogy. Ak by došiel úplný nováčik na túto hodinu, musel by som mu ja ako inštruktor venovať väčšinu času z hodiny, keďže táto joga sa  učí a nepredcvičuje a to na úkor ostatných. Ako som spomínal, kurz je v prepočte na hodiny u mňa cenovo dokonca výhodnejší ako verejné hodiny. Na tieto hodiny môžete chodiť koľkokrát do týždňa chcete a to nielen ku mne ale po celom svete. Ak žiak chodí na tieto hodiny pravidelne a inštruktor vidí, že sa joge venuje aj doma a má disciplinovanú prax, posunie ho v rámci týchto hodín na ďalšiu sériu Ashtanga jogy. /POZOR!!! Kurz na druhú sériu Ashtanga jogy je ten najnevhodnejší spôsob ako začať s druhou sériou! Druhá séria by sa mala učiť z učiteľa na žiaka individuálne podľa disciplinovanosti jeho vlastnej praxe!/

Ja ako dopomáham na vedenej hodine

No a nakoniec je tu vedená hodina. Vedená hodina spočíva v tom, že inštruktor vedie celú skupinu jedným tempom. Predpokladá sa, že všetci účastníci hodiny už poznajú celú sériu jogy, majú pravidelnú vlastnú prax a poznajú svoje telo, obmedzenia a podobne. Na rozdiel od predchádzajúcich hodín, na tejto sa neprihliada na individualitu jedinca ale na skupinu ako celok a preto táto hodina NIE JE VHODNÁ PRE ZAČIATOČNÍKOV  a ani pre tých, ktorí nemajú svoju pravidelnú vlastnú prax a to aj na „mysore“ hodinách. Táto hodina je ten najťažší možný prístup k praxi, preto nie je vhodná na pravidelnú prax. Tu už sa nešpecifikuje detail fyzickej praxe a teda ak nemáte svoju vlastnú prax, nepoznáte vinyasy a poradie pozícií, je pre vás táto hodina priam až nebezpečná. Aj po mne v rôznych štúdiách vyžadovali, aby som urobil vedenú hodinu pre začiatočníkov ale to je jednoducho oxymoron. Niečo, čo sa vylučuje a preto ak si nechcete znechutiť Ashtanga jogu, nechcete sa odpáliť, začnite sa jogu učiť ideálne začiatočníckym kurzom, „mysore“ hodinami a časom sa dostanete až k možnosti navštíviť aj vedenú hodinu.

Na mojom webe nájdete všetky prístupy a aj to, kde učím a kedy. V prípade akýchkoľvek otázok mi neváhajte písať. Vždy bude vyhodený aktuálny začiatočnícky kurz, prípadne sa informujte o súkromných hodinách alebo inej spolupráci. Budem sa tešiť.

            Laci

0 Points